Hiszpania – majowa fiesta w Andaluzji

Hiszpania – majowa fiesta w Andaluzji

Uwielbiamy majówki! A nasz top of the top na majówkę to Andaluzja. Idealnie (jeszcze nie za gorąco) na zwiedzanie niesamowitych arabskich zabytków i włóczenie się po hiszpańskich uliczkach, a do tego w każdym mieście fiesta. ¡Fantástico!

Plan na majówkę

Andaluzja jest w swojej atmosferze odmienna od reszty Europy. Prawie 800 lat arabskiego panowania odcisnęło piętno przede wszystkim na architekturze, ale nie tylko.

Andaluzja, detal z e złotymi napisami po arabsku
Mezquita w Cordobie, miejsce magiczne nikogo nie pozostawia obojętnym

Do kuchni Arabowie wprowadzili m. in.: oliwki, ryż, szafran, kmin i fasolę. Flamenco jest mocno zakorzenione w świecie islamu, nawet słowo „gitara” pochodzi z języka arabskiego. W języku hiszpańskim jest wiele innych słów pochodzenia arabskiego, nawet „Ole!” wykrzykiwane podczas tańca lub korridy, nawiązuje do „Allah!”. Kalifat Kordoby , który obejmował większość średniowiecznej Hiszpanii, był łącznikiem cywilizacyjnym pomiędzy kulturą starożytnej Grecji a zachodnią Europą renesansu. Tu rozwijała się filozofia, arytmetyka, alchemia, rolnictwo, w czasie, gdy reszta kontynentu pogrążyła się w ciemności.
Nic dziwnego, że jadąc na najdalsze południe Europy, zwiedza się głównie spuściznę po świecie islamu. Natomiast święta, które biorą w posiadanie ulice andaluzyjskich miast na majówkę, są katolickie. To doskonała, barwna mieszanka na wspaniały wypad na kilka dni.

Oto nasz idealny plan:

  • Benalmadena, Zamek Colomares, Stupa Oświecenia, Mijas, Marbella (lub Caminito del Rey)
  • Ronda
  • Sewilla
  • Cordoba
  • Granada
  • Malaga

Link do trasy: Trasa po Andaluzji

Benalmadena, Zamek Colomares, Stupa Oświecenia, Mijas, Marbella

Wyruszając z Malagi w stronę Marbelli mijamy Torremolinos, które jest bardzo dużym ośrodkiem turystycznym, z typowymi atrakcjami, jak plaża, deptak, kluby, ale i aquapark, czy park krokodyli. My jednak polecamy zatrzymać się w nieodległej Benalmadena. Tutejsza marina to jedna z najpiękniejszych przystani w Europie.

Piękna marina w Benalmadena

W drodze do Mijas, malowniczej miejscowości zagubionej wśród wzgórz, można zajechać z krótką wizytą do Castillo de Colomares (zamek Colomares). Dzieło jednego, szalonego twórcy jest poświęcone życiu Krzysztofa Kolumba. Zamek – pomnik wzbudza kontrowersyjne uczucia. Dla jednych to szczyt kiczu, dla innych romantyczne dzieło. Z zamku roztacza się rozległy widok na morze.

Zamek Colomares to pomnik poświęcony życiu i odkryciom Krzysztofa Kolumba

Parę kilometrów dalej, widoczna już z oddali, pnie się w niebo śnieżnobiała Stupa Oświecenia. Jeżeli nie mieliście okazji zobaczyć buddyjskiej budowli sakralnej, warto zajrzeć w to miejsce. Jest to największa stupa poza Azją, a do tego, zaprojektował ją Polak. Można wejść również do środka.

Następny przystanek to Mijas, znane z pobielanych domów i oślich taksówek. To urocze miasteczko, ze względu na swą urodę, jest częstym celem jednodniowych wycieczek z Malagi. Po spacerze wąskimi, brukowanymi uliczkami i zjedzeniu churros, można zajrzeć do Muzeum Miniatur (El Carromato de Max), gdzie zadziwiają obrazy olejne centymetrowej wielkości lub Ostatnia Wieczerza namalowana na ziarnku ryżu.

Hiszpańska uliczka zaprasza...
Biała uliczka w Mijas
Osobne kasy biletowe na miejsca w słońcu i w cieniu
Osobne kasy biletowe na korridę, na miejsca w słońcu i w cieniu

Marbella to pierwszy kurort bogaczy w tej części Morza Śródziemnego. Oprócz słynnych plaż i mariny z luksusowymi jachtami, miasto może pochwalić się wspaniałą starówką z zacisznymi uliczkami, przy których stoją wypielęgnowane domy. Nam podobał się Plac Pomarańczy (Plaza de los Naranjos), ulica Carmen i Park Alameda. Wielbicielom  Daliego polecamy rzeźby słynnego artysty przy Avenida del Mar.

Elegancka, ceramiczna ławka w Parku Alameda w Marbelli

Ronda

Mam nadzieję, że zarażę Was moim entuzjazmem dla tej niewielkiej andaluzyjskiej perełki. Miasteczko przecina głęboki wąwóz el Tajo, który zainspirował utalentowanych Hiszpanów do stworzenia wspaniałych dzieł łączących architekturę z naturą. Najlepszym przykładem jest most Puente Nuevo malowniczo rozpięty na skałach, oferujący widoki na wiszącą na stumetrowych zboczach starą zabudowę. Tuż obok mostu, na Plaza España, znajduje się jeden z barów sieci 100 Montaditos. Asortyment kilkudziesięciu rodzajów kanapek w stylu małych włoskich ciabatt, za 1 Euro każda, jest świetnym wyborem na śniadanie, lunch czy kolację.

Kamienny most w Rondzie w nocnym oświetleniu
Most Puente Nuevo nocą wygląda nadzwyczajnie. Warto poszukać noclegu w apartamentach naprzeciwko mostu
uliczki w hiszpańskiej miejscowości
Uliczki w Rondzie. W tle góry.

Spacerując po części mauretańskiej, jak i po zaułkach nowszej, chrześcijańskiej starówki, znajdziemy wiele spektakularnych punktów widokowych na okoliczne góry oraz miejsc godnych zwiedzenia. My polecamy: najstarszą w Hiszpanii arenę do walki byków z XVIII w., łaźnie arabskie oraz Casa del Rey Moro - dom arabskiego króla, a w zasadzie rezydencję, z tarasowymi ogrodami i oryginalnym, wydrążonym w skale stromym zejściem do kanionu. Tu i na arenie kręciła swoje teledyski Madonna.

Najstarsza w Hiszpanii arena do walki z bykami

Ronda, która zachwyciła również Hemingwaya, na majówkę przygotowuje dodatkową atrakcję. W pierwszą niedzielę maja odbywa się romeria, czyli religijna procesja, praktykowana na całym półwyspie iberyjskim (nazwa upamiętnia pielgrzymów podróżujących do Rzymu (Roma). Kobiety w kolorowych sukniach flamenco przenoszą figurę Maryi z jednego kościoła do drugiego. Procesji Virgen de la Cabeza towarzyszy tradycyjna, andaluzyjska fiesta z muzyką i śpiewem.

Elegancje konie przygotowane do parady
Wielkie, barwne procesje religijne

Sewilla

Jak na starą, bogatą stolicę wielkiej Andaluzji przystało, zabytki Sewilli mają styl i rozmach. Obojętnie czy wybierzemy się do największego gotyckiego kościoła świata, zbudowanego de facto na gruzach meczetu, na monumentalny Plac Hiszpański, czy do królewskiego pałacu Alkazar, poczujemy dawną potęgę i przepych. Sewilla to mieszanka wpływów arabskich i katolickich, przetkana flamenco i zalana słońcem w eleganckiej oprawie. Albo się zakochasz, albo to nie dla Ciebie…

Nasze typy to:

la Giralda - dzwonnica znajdująca się w katedrze. Sam kościół jest wspaniałym przykładem gotyku, ale nie jest tak wyjątkowy jak zachowany z arabskich czasów minaret, zaadoptowany do potrzeb katolickich księży na dzwonnicę. Na szczyt prowadzą pochylnie, nie schody, aby muezin, wzywający na modlitwę, mógł wjechać konno. La Giralda jest pierwowzorem dla drapaczy chmur w USA, a także w byłym ZSRR, co oznacza, że nasz Pałac Kultury i Nauki w Warszawie nie przypadkowo przypomina sylwetką dzwonnicę w Sewilli.

Z czasów arabskich pochodzi również Patio de Naranjos, piękny dziedziniec drzew pomarańczowych. Do wspaniałej katedry również warto zajrzeć, chociażby dla grobowca Krzysztofa Kolumba.

Plac Hiszpański – tak jak nie przepadam za przytłaczającymi swoją wielkością założeniami architektonicznymi, tak ten plac, ze względu na swoje ceramiczne detale, jest niezwykły. Przepiękne azulejos przedstawiają wydarzenia z historii Hiszpanii, opowiedzianej dla każdej z prowincji z osobna. Tu kręcono również zdjęcia do Gwiezdnych Wojen.

Plac Hiszpański to planeta Naboo z Gwiezdnych Wojen
Azulejos z Salamanki

Na placu Plaza de la Encarnación wzniesiono konstrukcję, która spodoba się głównie młodym, choć i starsi docenią lekki wiaterek w cieniu drewnianych grzybów, jak ochrzcili tę budowlę miejscowi.

Sewilla, orginalnie zadaszony plac, tzw. Miejski parasol"
Sewilla, orginalnie zadaszony plac, tzw. "miejski parasol" lub "grzyby"

Noclegu warto poszukać w dzielnicy Macarena. Jest trochę taniej niż w centrum, a półgodzinny spacer do katedry to świetne wprowadzenie w typową hiszpańską atmosferę – na ulicach widać życie. Po drodze mija się Alameda de Hercules, rozległy zacieniony plac, gdzie mieszkańcy raczą się tapas i piwem, a dzieci biegają za piłką.

Jeżeli czas pozwoli koniecznie trzeba zwiedzić Alkazar – słynny kompleks pałacowy, w którego ogrodach rozegrały się sceny Gry o Tron. Rząd hiszpański po raz pierwszy zrobił wyjątek i ekipę filmową właśnie tego serialu wpuścił do cudownych ogrodów pałacu, objętego patronatem UNESCO.

Kordoba

UNESCO chroni nie tylko zabytki i pomniki przyrody, ale również dziedzictwo niematerialne, jak tradycje i obyczaje. W Kordobie, na przełomie kwietnia i maja, odbywa się Fiesta de los Patios de Cordoba, czyli konkurs na najpiękniejsze patio. W tym czasie przydomowe wewnętrzne dziedzińce toną w kwiatach. Dla zwiedzających otwierane są tylko w konkretnych godzinach, ale warto zaopatrzyć się w mapkę, stanąć w kolejce z Hiszpanami i wejść w ich świat. Uczta dla oczu i zmysłów.

Wewnętrzny dzieciniec w Kordobie biorący udział w konkursie na najpiękniejsze patio

Lokalny festiwal pokrywa się z bardziej znanym świętem Majowych Krzyży - Cruces de Mayo. Na ulicach wielu andaluzyjskich miast pojawiają się przyozdobione czerwonymi kwiatami krzyże. Odświętnie ubrani Hiszpanie całymi rodzinami wychodzą na ulice. Słychać rozmowy, śpiewy, którym towarzyszą roztańczone dzieci. Można poczuć się częścią tego, co w Hiszpanii najlepsze – tradycyjnej fiesty.

Święto Majowych Krzyży

Do Kordoby przyjeżdża się przede wszystkim dla zapierającej dech w piersiach Mezquity. Przebudowany na katedrę meczet jest wspaniałym dziełem muzułmańskiej architektury. Przechadzając się wśród zwieńczonych bizantyjskimi łukami kolumn, chłonie się niezwykłą atmosferę miejsca. Jest to jeden z nielicznych przykładów, gdzie jedna religia nie zniszczyła tego, co wzniosła poprzednia. Kordoba w X w. była największym miastem na świecie i Wielki Meczet, który powstał w tym okresie, jest wspaniałym tego dowodem.

Imponujący las bizantyjskich łuków w Mezquicie

Grenada

Atrakcja nr 1 Hiszpanii nie potrzebuje rekomendacji. Co roku Alhambra odwiedzana jest przez 5 milionów turystów. Arabski pałac warowny to ostatnia twierdza islamu w Europie. Dwumetrowe mury przez wieki chroniły baśniowy pałac, a kolejni gospodarze upiększali siedzibę kolejnymi komnatami, dziedzińcami, fontannami, ogrodami i krużgankami. Kunszt delikatnych dekoracji urzeka, a zaawansowane rozwiązania inżynieryjne zadziwiają. Być w Andaluzji i nie zobaczyć na własne oczy tego wspaniałego kompleksu to poważny błąd. Ważne: w bilety do Alhambry można się zaopatrzyć na miejscu, ale by zobaczyć najbardziej znaną część – Palacios de Nazaries, trzeba kupić bilety on-line z dużym wyprzedzeniem, w sezonie takim jak majówka czy wakacje, nawet 3-4-ro miesięcznym.

Koronkowe, arabskie sztukaterie Alhambry

Podobnie jak Kordoba, Granada również uczestniczy w Festiwalu Krzyży. Religijne bractwa, grupy przyjaciół lub sąsiadów dekorują kwiatami krzyże, a wokół układają stare garnki, ubrania i inne tradycyjne przedmioty. Często bractwa organizują przy krzyżach tani poczęstunek andaluzyjskimi potrawami. Kompozycje można podziwiać na ulicach, placach, przydomowych dziedzińcach i w oknach. Święto jest rozpowszechnione we wszystkich hiszpańskojęzycznych państwach, ale właśnie tu, w Granadzie, jest ono najbardziej popularne. W konkursie na najpiękniejsze dekoracje startuje co roku kilkadziesiąt krzyży, a miasto zanurza się w świątecznej atmosferze.

Obecnie trudno o autentyczne flamenco. Większość występów jest mocno skomercjalizowana, a tancerze dają kilka show dziennie, pracując cały rok prawie dzień w dzień. Niemniej jednak jeżeli ktoś chciałby poczuć atmosferę cygańskiego tańca i śpiewu, to Granada jest dobrym miejscem. Bilety można bez problemu zamówić przez Internet.

Malaga

Miasto, prawie tak duże jak Wrocław, jest znane przede wszystkim z dużego portu lotniczego, szerokich plaż i urodzonych tu Pabla Picassa i Antonio Banderasa. Ale siłą miasta jest jego klimat. Spacer wąskimi, eleganckimi uliczkami w majowej, idealnej temperaturze, znakomite jedzenie i jeszcze lepsze wino są warte, aby choć na chwilę się tu zatrzymać. Jeżeli jest to Wasz ostatni przystanek w Andaluzji, to zabytki mogą już tak nie zachwycić, jak w Granadzie czy Sewilli. Jest i twierdza (Alcazaba), piękna katedra oraz park, zamek z rozległą panoramą na miasto, ruiny rzymskiego teatru, Muzeum Picassa, ale prawdziwą wartością miasta jest relaks na najwyższym poziomie.

Deptak oświetlony nocą

Jeżeli wystarczy czasu

Po drodze z Malagi do Rondy - Caminito del Rey

Alternatywą dla opisanej wyżej trasy przez Marbellę jest Caminito del Rey. Z języka hiszpańskiego „ścieżka króla”, a raczej ścieżka odważnego króla, to ciąg kładek i mostów idących wzdłuż stromych ścian wąwozu. Szlak był zamknięty z powodu wypadków, zmodernizowany i ponownie otwarty w 2015r. Po remoncie jest już całkowicie bezpieczny. Przeżycie niezapomniane dla tych nieustraszonych!

Po drodze z Grenady do Malagi - Nerja

Do tej nadmorskiej miejscowości warto zajrzeć w dwóch powodów: jaskiń oraz pierwszorzędnego punktu widokowego. Jaskinia Cueva de Nerja zachwyci nie tylko speologów. Jest to jeden z piękniejszych klejnotów przyrody na terenie kraju. Aby uniknąć rozczarowań z powodu braku biletów, zróbcie rezerwację z wyprzedzeniem. W drodze do tarasu widokowego Balcon de Europa, który znajduje się w centrum miasteczka, przejeżdża się obok akweduktu. Obiekt nie jest starożytny, tylko z XIX w., ale malowniczo położony z pewnością stanowi ciekawostkę okolicy.

Podsumowanie

Jestem pewna, że do Andaluzji nie trzeba nikogo przekonywać. Połączenie najwyższej klasy muzułmańskiej i chrześcijańskiej architektury, flamenco i hiszpańskiego temperamentu, oliwy, wina i tapas, to wystarczająca rekomendacja. Jednak idealny czas na podróż na dalekie, europejskie południe to maj. Pewne temperatury ok. 20-25°C, kiedy u nas potrafi być różnie, pozwolą zarówno na zwiedzanie, jak i przyjemny relaks. W wakacje w Andaluzji temperatury rzadko spadają poniżej 30-35°C. Święta, które odbywają się w okolicach majówki, są dla nas bliskie kulturowo, a jednak trochę egzotyczne. Warto wziąć w tej kolorowej zabawie udział.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *