Jak samemu zorganizować wakacje za granicą?

Jak samemu zorganizować wakacje za granicą?

Jak samodzielnie zorganizować wyjazd?

to pytanie nr 2 (po: Który kraj polecasz?), zadawane mi przez ludzi. Jeżeli coraz częściej wracasz z wycieczek nie do końca zadowolony, może czas zmierzyć się z tematem organizacji wyjazdu na własną rękę, nawet na inny kontynent.

Z racji wykonywanego zawodu pilota często biorę udział w imprezach zaplanowanych przez zatrudniające mnie biuro, ale w wolnym czasie podróżujemy z rodziną zawsze sami organizując wyprawy. W ten sposób plan podróży jest dokładnie taki, jaki chcemy, bez kompromisów. Wkładamy w to mnóstwo pracy i przygotowań, ale zawsze przyjeżdżamy totalnie usatysfakcjonowani i szczęśliwi. I to jest niewątpliwy PLUS. Wg tego samego wzoru postępowania przygotowujemy wyjazdy dla innych.

Organizacja wyprawy krok po kroku – do przemyślenia i realizacji:

1. Wybór celu podróży
W zależności od preferencji (więcej tu: Który kraj warto zwiedzić), pory roku (aby nie władować się w porę deszczową, czy upały powyżej 40 stopni), czasu i pieniędzy do dyspozycji.

2. Atrakcje
My na tym etapie dość dokładnie ustalamy co chcemy zobaczyć w wybranym rejonie, by sprawdzić ograniczenia, np. zamknięte parki narodowe, remonty zabytków, terminy imprez lokalnych. W artykule Który kraj warto zwiedzić zamieściłem również swój subiektywny ranking miejsc.

3. Formalności
Wizy, ubezpieczenia (super ważny i trudny punkt), szczepienia, pieniądze (jaką walutę wziąć, ile, kiedy i gdzie wymienić).

4. Lot
Im szybciej zaczniemy szukać, tym lepiej – minimum 5 miesięcy przed. Ponieważ mnie dość mocno ogranicza czas pracy (terminy wyjazdów zawodowych), a córka jest obecnie w szkole średniej, bardzo tanie bilety są fikcją. Na takie mogą sobie pozwolić osoby, które wyszukają okazję i są dyspozycyjni, by wpasować się z terminem. (poniżej kilka polecanych wyszukiwarek lotów).

5. Noclegi
Kolejne długie godziny przy popularnych portalach rezerwacyjnych – tu nie ma żadnego czary-mary. Strony są powszechnie znane, większość osób korzysta z tych samych (poniżej lista). Każdy, jeżeli poświęci odpowiednio dużo czasu, znajdzie coś dla siebie. Tu również proponuję – im szybciej, tym lepiej. W wielu rejonach mniej obleganych turystycznie lub poza sezonem, można szukać czegoś na miejscu. Jest taniej, czasem w lepszych warunkach, ale minusem jest poświęcony na wyjeździe czas, a tego zawsze szkoda. (poniżej lista portali z rezerwacją noclegów)

6. Transport na miejscu
Transfery na lotnisko, wynajem auta, bilety na autobus, pociąg.

7. Jedzonko
Oprócz marketów i różnych knajp na chybił trafił, coraz częściej korzystamy choćby z google maps, który wyszukuje lokale w danym obszarze, pokazuje rodzaj kuchni i opinie klientów. Z roku na rok Internet jest coraz bogatszy w naszą, Internautów wiedzę ?

Wnioski

Prawda jest taka, że im więcej czasu poświęci się na przygotowanie wyprawy, tym większa szansa na wspaniałe wspomnienia. Sam brałem udział w imprezach organizowanych dla firm, których przygotowanie trwało prawie rok! I tę pracę czuło się później na każdym kroku. Czasem oczywiście wychodzi „spontan”, ale z reguły osoby, które intensywnie pracują na co dzień, nie chcą ryzykować, że swój cenny urlop spędzą na załatwianiu czegoś na miejscu. Dlatego każdy musi rozważyć, czy warto samemu organizować, czy skorzystać z gotowej oferty biura, czy pomocy osoby doświadczonej, która w całości lub tylko części przygotuje wyprawę, podpowie konkrety.

Gotowy plan podróży

Jeżeli potrzebujesz pomocy w przygotowaniu programu wyjazdu lub chciałbyś zakupić gotowy plan podróży, tu znajdziesz więcej informacji: www.darpodrozy.pl/oferta/dla-osob-prywatnych/.

Tanie loty

www.kayak.pl
www.skyscaner.pl
www.momondo.pl
www.fly4free.pl
www.esky.pl

Można założyć profil lub zapisać się do newslettera, by otrzymywać oferty. Jest to dobry pomysł, jeżeli nie mamy skonkretyzowanych planów ani co do kierunku, ani daty. Jeżeli te już są wybrane, trafienie z ofertą jest… no cóż, trzeba mieć szczęście. Jeszcze jedna informacja, mieszkamy w Szczecinie i zdarzało nam się najtaniej lecieć z innych polskich lotnisk, np. Poznań, Gdańsk czy Warszawa, ale też niemieckich, np. Berlin (nam najbliżej), Lipsk czy Hamburg. Warto szukać również dalej.
Poszukiwania lotów na ww. portalach polecam głównie na trasach międzykontynentalnych. Europejskie loty bez przesiadek sprawdzamy wpierw na jednej z wyszukiwarek, a później rezerwacje robimy bezpośrednio na portalach docelowych linii takich jak Ryanair, Easyjet lub Wizzair.

Tanie noclegi

www.booking.com – największym plusem portalu jest możliwość anulacji rezerwacji oraz faktycznie bardzo duża i różnorodna baza na całym świecie, która jest cały czas poszerzana. My najczęściej szukamy poprzez mapy z noclegami na danym obszarze. W ten sposób możemy się zorientować nie tylko w cenie, wyglądzie i opinii noclegu, ale również w położeniu względem atrakcji czy stacji metra w mieście lub odległości w terenie poza miastem. Można próbować porównać ceny wybranego obiektu na bezpośredniej stronie obiektu, ale z założenia ceny nie powinny być niższe niż na stronie booking.com (choć jest różnie).
www.airbnb.pl – wynajem mieszkania lub pokoju bezpośrednio od właścicieli. Ogólnie polecamy, ale są minusy, np. płatność z góry i fakt, że właściciel może odwołać Twoją rezerwację. Niestety można się natknąć na oszustów, natomiast moim zdaniem nie ma co demonizować, tylko czytać dokładnie opinie oraz wszystkie rezerwacje i kontakty robić poprzez oficjalną stronę Airbnb. Portal bardzo dba o swoją reputację i bardzo pomaga w kwestiach spornych. My mamy pozytywne doświadczenia, ale wybieramy jedynie superhostów.
www.casamundo.pl i www.interhome.pl – wynajem domów wakacyjnych, zasady zbliżone do Airbnb, domy głównie w Europie. Minus – wynajem najczęściej na 7 lub 14 dni, więc jest to opcja stacjonarna. Czasem jednak przysłowiowy „domek na plaży” w wielu miejscach na świecie można wynająć taniej na miejscu, szczególnie poza sezonem.
www.eurocampings.pl, www.wttc.travel – dla tych, którzy nie szukają nigdy kempingów, polecam spróbować w ramach eksperymentu glamping (glamourous camping), czyli w namiotach z luksusami.
www.couchsurfing.com – ten sposób na nocleg trzeba traktować bardziej jako sposób na poznanie ciekawych ludzi niż „darmową kanapę”. Przyznaję, nie mieliśmy jeszcze przyjemności korzystania, ale się przymierzamy.

Wynajem samochodu

www.carrentals.com
www.rentalcars.com/pl
www.kayak.com
www.taniwynajemaut.pl
To wszystko porównywarki firm wynajmujących samochody, jak Avis, Hertz czy Europcar. Trochę jak ceneo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *