Co warto zobaczyć w USA i jak zaplanować wyjazd?

Co warto zobaczyć w USA i jak zaplanować wyjazd?

Amerykańska kultura jest wszechobecna w naszym życiu. Filmy, muzyka, technologie, fastfoody, zarządzanie i organizacja pracy… każdy z nas ma jakąś wiedzę na temat USA i wyobrażenia co to tego, jak Ameryka wygląda. Nowy Jork, Wielki Kanion, Yellowstone, Los Angeles działają na naszą wyobraźnię.Muszę przyznać, że rzeczywistość jest równie ekscytująca. Podczas wielokrotnych podróży do Stanów Zjednoczonych nie spotkałem osoby, która byłaby rozczarowana podróżą!

Kiedyś przeczytałem zdanie, że czegokolwiek nie powie się o Stanach Zjednoczonych, to prawda. To wielki i różnorodny pod każdym względem kraj. Poniżej przedstawiam 10 bardziej lub mniej obiektywnych rekordów amerykańskich. Całej prawdy o USA podczas jednego wyjazdu nie sposób odkryć, ale z pewnością warto wziąć pod uwagę to, co w Stanach wyjątkowe.

Planujących podróż do USA zapraszam na pozostałe strony poświęcone USA:
- USA i Kanada – dobry plan cudów z poradnikiem
- Metropolie nad wodą – Nowy Jork, Seattle i Vancouver
- Sekwoje – gdzie znajduje się najwyższe drzewo świata, a gdzie to największe i najpiękniejsze?
- Galeria zdjęć z różnych miejsc USA z komentarzem

10 "NAJ" – czyli co można zobaczyć w USA:

1. Nowy Jork

NAJ - bardziej znane miasto na świecie. Tych marzących o NY nie będę przekonywał, tylko dodam, że znam wiele osób, które nie lubią miast i nawet nie chciały tam jechać, a ku własnemu zaskoczeniu pokochały to miasto. NY jest jak narkotyk – wciąga i uzależnia.

lodowisko w Central Park, Nowy Jork

2. Wielki Kanion oraz kanion Antylopy

NAJ – bardziej niesamowite kaniony świata. Położone blisko siebie, a jak różne. Jeden olbrzym (500 km długi, 2 km głęboki), drugi można przejść w pół godziny. Jedno je łączy – są po prostu nieziemsko piękne!

Ludzie podziwiający Wielki Kanion, Stany Zjednoczone

Fenomenalny Kanion Antylopy

3. Yellowstone

NAJ – większy wulkan na świecie. Ten superwulkan przez tysiące lat wyrzeźbił i stworzył, dosłownie w pocie czoła, bardzo zróżnicowany i zjawiskowy krajobraz.

Kanion rzeki Yellowstone

4. Hollywood

NAJ - słynniejsze filmowe miasto świata. O tym miejscu marzą najbardziej nastolatki. Zobaczyć tak, zachwycić się – sprawa subiektywna.

Darek z Żanetą Auler w Hollywood, USA

5. Chicago

NAJ – większe skupisko Polonii na świecie. Ale również 3 co do wielkości miasto w Stanach. Tu, jak w NY, można też zobaczyć drapacze chmur, spróbować kuchni z całego świata i odwiedzić bogate galerie sztuki – tylko taniej.

Wielkie lustrzane jajo - Cloud Gate w Millenium Park w Chicago

6. Sekwoje

NAJ – większe i najstarsze drzewa świata. To cud, że jeszcze żyją (do 4000!). Przytulenie się do włochatej kory sekwoi naładuje baterie na długo.

Darek przytula się do olbrzymiego drzewa - sekwoi kalifornijskiej

7. Miami

NAJ – słynniejszy kurort świata. „Welcome to Miami” - piosenka Willa Smitha to kwintesencja miasta – plaża, słońce, imprezy, luksusowe jachty w porcie. Żyć, nie umierać.

Miami wejście do portu, USA

8. Route 66

NAJ – bardziej kultowa droga świata, "Matka wszystkich dróg", jak mówią o niej Amerykanie. Pojawia się zarówno w piosenkach, jak i filmach dla dorosłych i dzieci. Najbardziej klimatyczny jest odcinek biegnący przez pustynię Mojave, z kaktusami w tle.

Route 66, USA

9. Disneyland oraz Universal Studios

NAJ – bardziej znane parki rozrywki na świecie. Orlando to ulubione miejsce na konferencje 😊

Bałwan przed wejściem do parku rozrywki - Universal Studios na Florydzie

10. Steki

NAJ - większe na świecie. W USA ogólnie porcje są nieporównywalnie większe niż w Europie. Z reguły jest to zaleta… (Sorry, ale to nie blog kulinarny, więc zdjęcie przedstawia atrakcyjniejszy wizualnie Horseshoe Bend 🙂 )

Darek na skale z widokiem na Horseshoe Bend

Dodatkowy punkt

11. Poza Europą NAJ - lepszy cel turystyczny w wakacje. Kiedy na innych kontynentach jest albo za gorąco albo za deszczowo, Stany Zjednoczone można zwiedzać w lipcu i sierpniu. Więc jeżeli masz dzieci w wieku szkolnym, to jest odpowiedni moment aby wybrać właśnie USA.

Nie jest to mój top 10,

a jedynie zestaw, który pokazuje wyjątkową atrakcyjność tego wielkiego kraju. Jeszcze wiele punktów mógłbym dopisać do tej listy: Parki Narodowe Bryce i Zion oraz oczywiście jeden z najbardziej spektakularnych parków narodowych na świecie – Yosemite, mecze NBA, Seattle, Nowy Orlean, San Francisco, Filadelfię, Charleston, wodospady Niagara, czy Hawaje. Z pewnością każdy znajdzie w USA coś, co go zachwyci.

Więcej zdjęć zobaczysz tu: www.darpodrozy.pl/portfolio/stany-zjednoczone

Jak zorganizować wyjazd do Stanów Zjednoczonych?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *